Previous Next

Facebook, Instagram a WhatsApp po dlhšom výpadku fungujú. Príčinou výpadku má byť chybná konfigurácia

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

Facebook, Instagram a WhatsApp začali pred polnocou na utorok po niekoľkohodinovom výpadku obnovovať svoju prevádzku. Niektorí užívatelia však naďalej hlásia problémy. Informovala o tom agentúra AFP 

Facebook možnú príčinu výpadku bezprostredne neuviedol, avšak podľa expertov na kybernetickú bezpečnosť išlo zrejme o chybu systému na správu doménových mien počítačov a ich IP adries (tzv. DNS systém).

Väčšina používateľov sa sťažovala na pomalosť webových stránok, zlé pripájanie k serveru a nefunkčnosť aplikácií.

Platforma Downdetector uviedla, že obdržala 10,6 milióna hlásení o problémoch so spomínanými službami od používateľov naprieč USA, Európou a Áziou, pričom problémy sa začali objavovať okolo 17.45 h SELČ. Zhruba o sedem hodín neskôr sa služby začali vracať do prevádzky. 

V chybovom hlásení, ktoré sa zobrazilo používateľom pokúšajúcim sa počas výpadku pripojiť na sociálnu sieť, Facebook uviedol, že pracuje na vyriešení problému a usiluje sa o obnovenie prevádzky. “Niečo sa pokazilo. Na všetkom pracujeme a opravíme to hneď, ako to bude možné,” uviedla spoločnosť v hlásení.

Televízia CNBC uviedla, že ide o najhorší výpadok Facebooku od roku 2008, kedy problémy trvali v priebehu celého dňa. V tom čase však jeho služby využívalo len zhruba 80 miliónov užívateľov.

Facebook: Príčinou výpadku bola chybná konfigurácia

Spoločnosť Facebook v noci na utorok oznámila, že dôvodom viac ako šesťhodinového pondelkového výpadku jej sociálnych sietí a aplikácií bola “chybná zmena konfigurácie”, informovala agentúra Reuters.

Spoločnosť vo svojom vyhlásení nešpecifikovala, kto konfiguráciu vykonal, a ani to, či bola plánovaná.

Niekoľko nemenovaných zamestnancov Facebooku pre Reuters ešte skôr uviedlo, že si myslia, že výpadok spôsobila interná chyba, ktorá súvisela s internetovým prenosom. Podľa expertov na bezpečnosť nie je tiež vylúčené, že výpadok spôsobila neúmyselná chyba alebo sabotáž “niekoho zvnútra”.

“Chceme všetkým objasniť, že v tejto chvíli veríme, že hlavnou príčinou výpadku bola chybná zmena konfigurácie,” píše sa vo vyjadrení Facebooku. Spoločnosť sa zároveň ospravedlnila všetkým tým, ktorých výpadok zasiahol, a uviedla, že sa snaží lepšie porozumieť tomu, čo sa stalo, aby mohla naďalej budovať “odolnejšiu infraštruktúru”.

Zdorj: 5.10.2021 10:00 hod. https://www.hlavnespravy.sk/facebook-instagram-a-whatsapp-po-dlhsom-vypadku-zacinaju-fungovat/2701812 

-

Facebook, WhatsApp a Instagram mají celosvětově problém kvůli výpadku DNS

Facebook, WhatsApp a Instagram mají celosvětově od šesté hodiny večer našeho času problém zřejmě kvůli výpadku svých DNS serverů.

Dotazy vrací  DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN. Facebook problém oznámil na svém Twitteru, stejně tak WhatsApp a Instagram. Nedostupnost služeb se týká hlavně Severní Ameriky a Evropy.

Už přes hodinu. Sítě, ve kterých jsou jejich DNS servery (a možná i další služby), vypadly z "globální routovací tabulky". Není kam směrovat dotazy pro překlad jmen na IP. A to množství nevyřízených dotazů na Facebook kaskádově přetěžuje DNS servery u poskytovatelů připojení.

Zdorj: 4.10.2021 18:30 hod. https://www.root.cz/zpravicky/facebook-whatsapp-a-instagram-maji-celosvetove-problem-kvuli-vypadku-dns/ 

-

Služby Facebooku majú rozsiahly výpadok 

Viaceré služby internetového giganta Facebook zaznamenávajú v pondelok rozsiahly výpadok.

Nedostupné sú okrem Facebooku napríklad aj WhatsApp, Instagram, Messenger.

Kedy výpadok odštartoval nie je jasné, služba WhatsApp ale problém potvrdila na Twitteri o 18:16.

Dôvod problémov nie je zatiaľ známy. Nefunkčný je aj preklad DNS domén Facebooku na IP adresy, nefunkčnosť DNS ale môže byť spôsobená inou primárnou príčinou.

Podľa informácie Johna Graham-Cumminga z Cloudflare medzi 17:50 až 17:52 zmizli z Internetu BGP routovania pre ASN Facebooku.

 Zdorj: DSL.sk, 4.10.2021 19:41 hod. http://dsl.sk/article.php?article=25451 

-

O nás

OKNET je poskytovateľ elektronických komunikačných sietí a elektronických komunikačných služieb, podľa zákona 351/2011 Z. z. o elektronických komunikáciách.

Kto je online

Práve tu je 81 návštevníkov a žiadni členovia on-line

SSL certifikát

Search